Akdamar Adası

Seyahat

Akdamar Adası

07 Şubat 2020 Cuma 17:10
Edfa Turizm
2112 Okuma
Akdamar Adası

Baharda badem çiçeklerinin kokusu eşliğinde Van Gölü' nün kalbine bir tatil için hazır olun. En güzel baharınız bu yıl olacak çünkü Akdamar Adası sizi kucaklayacak.

Uzaklarda bir yerlerde denizlerden küçük, göllerden büyük bir yer var. Bu cennet vatanımızın en doğusunda, şimdi hep birlikte serin bir yolculuğa çıkıyoruz. Rotamız Van ilimizin sınırlarında bulunan Akdamar Adası. Baharla uyanıyor, o güzelim badem ağaçları diyor ki bize; her kışın ardından güzel, cennette benzer bir uyanış var. Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Akdamar Adasına feribot seferleri bulunmaktadır. Akdamar Adası, Van ve Bitlis illeri arasında bulunan Van Gölü'nün içinde yer alan ikinci büyük adadır. Adada Ermeniler´ den kalma bir kilise bulunuyor. Yüzölçümü 70.000 metrekare olan adanın toplam kıyı uzunluğu 3 kilometreyi bulmaktadır. En yüksek noktası, deniz seviyesinden 1912 metre yüksekte bulunan adanın batı uçlarında yüksekliği 80 metreye ulaşan dik kayalıklardır.

Akdamar Adasının isminin efsanesine de şöyle kısaca bir değinelim: Adanın adının nereden geldiğine dair yaygın halk hikâyesine göre, zamanında bu adada yaşayan Ermeni baş keşişin güzelliği dillere destan Tamara adında bir kızı varmış. Adanın çevresindeki köylerde çobanlık yapan bir genç, bu kıza âşık olur. Bu genç Tamara ile buluşmak için her gece adaya yüzer. Tamara ise ona gece karanlığında yerini belli etmek için onu bir fenerle beklermiş. Bundan haberdar olan kızın babası, fırtınalı bir gecede elinde fenerle adanın kıyısına iner ve sürekli yer değiştirerek gencin boşuna yüzüp, gücünü yitirmesine neden olmuş. Yüzmekten gücünü yitirip, yorulan genç çoban boğulur ve boğulmadan önce son nefesiyle "Ah Tamara!" diye haykırır. Bunu duyan kız da hemen ardından kendini gölün sularına bırakır. O günden sonra ada Ah Tamara!  Olarak anılır. Bu hikâye Ermeni şair Hovhannes Tumanyan anlatımıyla efsaneleşmiştir. İlkbaharın o tatlı havasında adayı yürüyerek gezmek size oldukça keyif verecektir. Şimdi doğunun incisi Van’ı keşfetme zamanı.