YURT İÇİ TURLAR

GAP TURU

312 Görüntüleme
1.950,00 TL /kişi başı

Tur Programı

GAZİANTEP - HALFETİ - ŞANLIURFA - DİYARBAKIR - MARDİN - MİDYAT - BATMAN

4 GECE 5 GÜN

1.GÜN 26 EKİM SALI
Hopa - Rize - Trabzon – Gaziantep – Gaziantep Çarşıları
18.30’da Hopa'dan başlayarak, Rize ve Trabzon'dan misafirlerimizle buluştuktan sonra seyehatimize başlıyoruz.
Düşman işgali sırasındaki şanlı direnişiyle 1927 yılında “Gazi” unvanı alan Gaziantep’ e hareket ediyoruz. (Yaklaşık iki buçuk saatlik yolculuk) Gaziantep’ e varışımızın ardından yapacağımız yürüyüşle pek çok tarihi han, cami ve çarşıyı görerek Bakırcılar Çarşısına ulaşıyoruz. Verilen serbest zamanda dileyen misafirlerimiz 600 yıldır kahvehane geleneğini sürdüren ve ülkemizdeki en eski kahvehanelerden biri olan Tahmis Kahvesinde melengiç kahvesinin tadına bakabilirler. Serbest zamanda “ben daha çok yer görmek istiyorum’’ diyenler bu konuda rehberimizden yardım alabilirler. Serbest zamanın ardından otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Öğle yemeği: Gaziantep (EKSTRA)
Akşamyemeği: Otelimizde açık büfe veya set menü şeklinde fiyata dâhil
Konaklama: Şirehan Otel5*
Yaklaşık mesafe: 250 km(uçuş mesafesi hariç)

2.GÜN 27 EKİM ÇARŞAMBA
Zeugma Mozaik Müzesi – Halfeti – Şanlıurfa – Balıklı Göl
Otelde alacağımız kahvaltı sonrası gezimize dünyanın en zengin mozaik müzelerinden birisi olan Zeugma Mozaik Müzesi ile başlayacağız. Roma İmparatorluğunun doğudaki en önemli kentlerinden biri olan Zeugma’dan çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikâyenin izini süreceğiz. Müzeden sonra Antep çarşılarında serbest zamanımız olacak. Antep gezimiz sonrasında ‘siyah gül’ denince aklımıza ilk gelen ve yakın zamanda Fırat Nehri üzerinde kurulan Birecik Barajının suları altında kalan Halfeti’ye varıyoruz. Teknemize binerek Baraj Gölü üzerinde gezintiye çıkıyoruz. Halfeti’de alacağımız öğle yemeğimizin ardından Urfa’ya hareket ediyoruz. Urfa gezimize sırasıyla; Halil-ül Rahman ve Rızvaniye Camileri, Balıklı Göl, Ayn-el Zeliha Gölü, Hz. İbrahim Peygamber’in doğduğuna inanılan mağara gezilerimizin ardından otelimize yerleşiyoruz..(Dileyen misafirlerimiz akşam yemeklerini otelde alabilir veya yöresel eğlence Urfa Sıra Gecesine katılabilirler.)(EKSTRA)
Kahvaltı: Otelde açık büfe şeklinde fiyata dâhil
Öğle yemeği: Rehberimizin tavsiyesi ile açık büfe veya set menü şeklinde - EKSTRA
Akşam yemeği: Otelimizde veya rehberimizin tavsiyesi ile bir restoranda SIRA GECESİ- EKSTRA
Konaklama: Şanlıurfa Urhay Otel (Tarihi Taş Konak)
Yaklaşık gidilecek mesafe: 240 km

3.GÜN 28 EKİM PERŞEMBE
Harran – Göbekli Tepe – Şanlıurfa Müzesi – Diyarbakır

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ya bağlı, ismi “yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’a gidiyoruz ve gezimize ilk İslam üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip Harran yerleşkesinde; Harran Üniversitesi(Ulu Cami), kervansaray ve Harran Karınca Evleri olarak da bilinen kümbet evlerini görerek başlıyoruz. Öğle yemeği için verilen serbest zamandan sonraki durağımız yaklaşık on iki bin yıl öncesinde inşa edilmiş insanlık tarihinin bilinen ilk tapınağı olan Göbeklitepe olacak. On iki bin yıla yaklaşan yaşıyla dünya arkeoloji ve medeniyetleşme tarihini alt üst eden Göbeklitepe’nin henüz çok az bir kısmı açılmış durumdadır. Buna rağmen neolitik çağın hac merkezi kabul edilen Göbeklitepe’nin hikâyesini rehberimizden dinlerken büyüleneceksiniz. Gezimizin ardından konaklama üzere Diyarbakır’a hareket ediyoruz.
Kahvaltı: Otelde açık büfe şeklinde fiyata dâhil
Öğle yemeği: Rehberimizin tavsiyesi ile açık büfe veya set menü şeklinde - EKSTRA
Akşam yemeği: Otelimizde açık büfe veya set menü şeklinde fiyata dâhil
Konaklama: Diyarbakır New Garden Hotel
Yaklaşık gidilecek mesafe: 290 km

4.GÜN 29 EKİM CUMA
D.Bakır Surları – On Gözlü Köprü – Hasan Paşa Hanı – Mardin – Kasımiye Medresesi – Deyrülzafaran Manastırı

Sabah kahvaltı sonrası Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surları olan meşhur Diyarbakır kalesi surlarını keşfe çıkarak başlıyoruz. Kitabeleri, mimarisi ve büyüklüğüyle dünyanın en önemli tarihi yapılarından olan surların üzerinde tarihe doğru eşsiz bir yolculuk yapıyoruz. Gezimize Dicle Nehri üzerinde yer alan, Mervanoğlu devrinde Diyarbakır hükümdarı Nizamüddevle Nasr tarafından 1065 yılında yaptırıldığı bilinen On Gözlü Köprü’yü görerek devam ediyoruz. Hasan Paşa Hanı ve Dört Ayaklı Minare gezilerimizin ardından Mardin’e hareket ediyoruz. İlk durağımız Artuklu mimarisinin başyapıtlarından Kasımiye Medresesi olacak. Mardin Ulu Camii görülmesi ardından Mardin çarşılarında kendinizi kaybedeceğiniz bir gezintiye çıkıyoruz. Ardından bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzafaran Manastırı’na gidiyoruz. Deyrülzafaran Manastırı gezimizde Kilise, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane ve “Kutsalların Kutsalı” anlamına gelen Kuduşkudşin (Patriklerin Mezarlığı) bölümünü de gördükten sonra bir sonraki durağımız Mezopotamya Ovası’nın görüntüsüyle büyüleneceğiniz.
Kahvaltı: Otelde açık büfe şeklinde fiyata dâhil
Öğle yemeği: Rehberimizin tavsiyesi ile açık büfe veya set menü şeklinde - EKSTRA
Akşam yemeği: Otelimizde açık büfe veya set menü şeklinde fiyata dâhil
Konaklama: Mardin Hilton
Yaklaşık gidilecek mesafe: 140 km

5.GÜN 30 EKİM CUMARTESİ
Dara Harabeleri – Midyat Devlet Konuk Evi – Mor Gabriel Manastırı – Hasankeyf – Batman

Otelde alacağımız kahvaltının ardından doğunun efesi diye anılan Dara antik kentine gidiyor, tarihin derinliklerine dalıyoruz. Yaklaşık 1 saatlik gezintimiz sonrasında Midyat’ a hareket ediyoruz. İlk durağımız birçok diziye mekân olan Midyat Konuk Evi olacak. Ardından Midyat çarşılarında serbest zamanımız olacak. Sonraki durağımız; dünyanın ayakta duran en eski Süryani Ortodoks manastırı olan Mor Gabriel Manastırı’ nı geziyoruz. Tarihi Manastır ziyaretimiz sonrası Hasankeyf’e hareket ediyoruz. (2010 yılında yaşanan toprak kayması neticesinde tehlike arz ettiğinden, ilgili bakanlık tarafından kaleye çıkış yasaklanmıştır) Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak olan bu kente gelirken Uzun Hasan’ ın Oğlu Kör Zeynel Türbesi ve bir dönemler Anadolu’daki en büyük köprü olan fakat şu anda kalıntılarını görebildiğimiz Taş Köprüyü görüyoruz. Sonrasında Yeni Saray, Mağaralar, Darphane, Zekât Kuyusu, Tılsımlı Kapı, Gözcü Kulesi, Büyük Saray, Zindan ve El-Rızk Camii gezilerimizi yapıyor ve Batman’a hareket ediyoruz. Şehir merkezinde vereceğimiz serbest zaman sonrasında dönüş yolculuğumuz başlıyor, Karadenize doğru hareket ediyoruz..
Kahvaltı: Otelde açık büfe şeklinde fiyata dâhil
Öğle yemeği: Rehberimizin tavsiyesi ile açık büfe veya set menü şeklinde - EKSTRA
Akşam yemeği: Batman Serbest
Yaklaşık gidilecek mesafe: 230 km

İki ve Üç kişilik Odalarda Kişi Başı Tur Ücreti: 2450 TL

FİYATA DAHİL OLANLAR

Taksit Seçenekleri

Genel Şartlar